A Cirque du Soleil (francia, jelentése: A Nap Cirkusza) egy montreali székhelyű cirkusz, melyet az tesz egyedülállóvá, hogy nem folyamodik állatszámokhoz, viszont nagyban támaszkodik mozgásművészek és akrobaták munkájára
Az 1984-ben Guy Laliberté és Daniel Gauthier által alapított, több mint 3000 alkalmazottat foglalkoztató társulat eddig 6 (sátorban tartott) világkörüli turnét, valamint öt állandó, különféle témájú, színházi előadást nyújtott.
A turné során a következő előadásokat láthatta a közönség: Saltimbanco, Alegria, Quidam, Dralion, Varekai és legutóbb Corteo. Az állandó előadások: Mystčre (Las Vegas), Ô (Las Vegas), La Nouba (Orlando), Zumanity (Las Vegas), Kâ (Las Vegas). Két új állandó előadást terveznek: az egyiket Las Vegasban, 2006-ban, The Boys címmel, Beatles témákat feldolgozva, a másikat Japánban fogják bemutatni a Tokyo Disneyland Resortban, 2008-ban.
A Cirque du Soleil (kivételesen ugyanezen név alatt publikált) zenéi semmiben sem hasonlítanak a hagyományos cirkuszban megszokott dallamvilághoz. A világzene, a tangó, az experimentális zene, a new age, a new wave, vagy a pop-rock között mozogva, a René Dupéré és Benoît Jutras komponálta zenék legalább annyira elbűvölők, andalítók, mint dinamikusak. A Cirque du Soleil minden előadását egyfajta jellemző zenei „stílus” kíséri: a Draliont különféle dobok uralják, az Alegriában a harmonikáé és a hegedűé a főszerep, a Zumanity alaphangzását a szaxofon és a zongora határozza meg (stb.), attól függően, hogy az előadás milyen hangulatot követel
René Dupéré Alegria című dalára írt magyar szöveget Geszti Péter, melyet Oláh Ibolya adott elő Magyarország címmel.
2007. október 30-án és 31-én hazánkban is felléptek Delirium című műsorukkal, és a nagy sikerre való tekintettel a show 2008. február 29-én, és 2008. március 1-jén ismét látható volt Budapesten, a Papp László Sportarénában.
A rendkívül népszerű Cirque du Soleil számos alkalommal vesz részt a világ minden táján különféle rendezvényeken, illetve televíziós műsorokban.
Ezen túlmenően Guy Laliberté segítséget kívánt nyújtani a nehéz anyagi helyzetben lévő, hátrányos helyzetű gyermekeknek, ezért egyes előadások bevételét teljes egészében a cirkusz iskolája kapja, visszaadva ezzel az önbizalmat a fiataloknak, újabb esélyt adva nekik.
Egyébként pedig minden fellépő ruhát, kiegészítőt, felszerelést, vagy eszközt a montreali székhelyen készítenek, mely a város különösen szegény negyedében található. Az épület egy egykori szeméttelepen épült fel, és újrahasznosítva a talaj kipárolgását, energiát is termelnek
2005-ben:
- 6 előadás sátorban, egy világkörüli út keretében;
- 5 állandó előadás (4 Las Vegas-ban, továbbá egy az orlandoi Walt Disney World-ben);
- 1 élő zenei előadás 2006-ban;
- 2 tévésorozat („Solstrom” és „Sans Filet”).
Minden egyes előadáshoz szükséges:
- 62 konténer,
- 800 tonna felszerelés,
- 60 artista,
- 60 technikus,
- egy 17 méter magas sátor (4 db 25 méteres árboccal), mely 2500 néző befogadására képes.
Wikipedia
|